Altanka, domek ogrodowy i pawilony to dosyć podobne do siebie konstrukcje. Jednym słowem można powiedzieć, że są to ścianki plus dach. Każdy kolejny jest lepiej rozbudowany. Pawilon ogrodowy ma za zadanie dać cień w słoneczne dni, więc jego konstrukcja skupia się głównie na dachu. Altanka to taki mini domek, umieszczany w ogrodzie, bez drzwi, a zamiast okien są dziury. Zazwyczaj jest to miejsce w którym można ukryć się przed mocniejszym deszczem, odpocząć w chłodniejsze dni, ale jeśli ma zbyt dużo ścian, może być w nim latem zbyt gorąco. Domek ogrodowy to zaś w pełni zamknięte miejsce w którym przechowuje się narzędzia. Mimo że wszystkie wspomniane elementy do ogrodu są do siebie podobne buduje się je na różne sposoby.

Co wybrać

W przypadku altany konieczne jest zrobienie jej jeszcze przed projektem ogrodu i zwykle jest ona bardzo ozdobna. Pawilony mimo że także mogą być duże, są bardziej przechodnie i doskonale nadają się do różnych uroczystości. Domki ogrodowe z kolei przeznaczone są głównie do składowania rzeczy związanych z pracą w ogrodzie.

Aspekt prawny

Pomieszczenia gospodarcze do 35 m2. nie wymagają pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia do starostwa powiatowego zamiaru zbudowania. Altany w mieście mogą mieć powierzchnię do 25 m2, a poza obrębem miasta do 35 m2. W kwestii wysokości jeśli dach jest stromy to budynek może osiągnąć 5 m, a jeśli płaski 4 m. Maksymalnie dwie altanki na działce o wielkości 1 tysiąc m2.

Przy budowie każdej z tych trzech opcji należy pamiętać o wyznaczeniu terenu i przygotowaniu materiałów. Pierwszy etap konstrukcji u każdego jest podobny. Stworzyć z poziomych i pionowych desek kształt, jaki chce się ułożyć, a następnie te deski poskręcać. Nie musi to być standardowy kwadrat. Można stworzyć ośmiokąt, a nawet dwunastokąt, w zależności od planu i możliwości działki.

Pawilon ogrodowy

  1. Konstrukcja – może być zarówno czysto drewniana jak i metalowa. Drewno musi być zaimpregnowane i dodatkowo wzmocnione aby wytrzymało pobyt w każdych warunkach atmosferycznych. Metal najlepiej by miał w sobie aluminium które znacznie wzmocniłoby konstrukcję.
  2. Materiał – może składać się dachu poliwęglanowego, lub jakiegokolwiek materiału który jest wodoodporny.

Altanka ogrodowa

Najważniejszym etapem w robieniu altanki jest przygotowanie podstawy. Może być zrobiona na 2 sposoby:

  1. Z wykorzystaniem betonowych słupków fundamentowych, kiedy altana jest wykonana w całości z drewna i jest stosunkowo lekka. Wkłada się je do ziemi na głębokość około 70-80 cm i w odstępach nie większych niż 1 metr od siebie. Następnie należy to zamurować na zaprawie cementowej. Warto zaznaczyć, że słupki powinny być około 3 razy większe od powierzchni stopy słupka konstrukcji altany. Następnie mocuje się w nich metalowe kotwy, lub kształtowniki aby następnie móc osadzać drewnianą konstrukcję.
  2. Z użyciem betonowej płyty fundamentowej o grubości między 15 a 20 cm. Jest to idealny sposób do ciężkiej konstrukcji. Fundament powinien wychodzić nad powierzchnię ziemie na jakieś 10 cm.
  3. Warto zaznaczyć iż drewno nie może stykać się bezpośrednio ani z ziemią, ani z betonem.

Jeśli zakupiona altana posiada od razu podłoże. Można postawić ją bezpośrednio na ziemi jeżeli jest ono idealnie wypoziomowane oraz utwardzone.

Domki ogrodowe

  1. Wymagania w zakresie fundamentów nie są takie duże jak przy altanach. Jedyne co należy zrobić to wyrównać podłoże. Odpowiedni będzie piasek oraz/lub płaskie kamienie.
  2. Stworzenie domku ogrodowego jest dosyć proste w swojej konstrukcji. Wystarczy poprzykręcać deski tak jakby się robiło dużą skrzynkę, przy zostawieniu dziury na drzwi.
  3. NA pokrycie dachu potrzebne są folia, papę dachową oraz rynny.

Dodaj komentarz