Mycie okien nie należy do czynnosci, które robi się co tydzień przy okazji generalnego „weekendowego” sprzątania. Przeważnie bierzemy się za to przed dużymi świętami, przyjazdem gości lub kiedy nie jesteśmy w stanie określić jaka jest pogoda patrząc rano przez okno. Najczęściej myjemy je w okresie letnim, ponieważ mamy tu możliwość ymycia ich również zewnątrz bez ryzyka powstania szronu.

Jak myjemy okna?

Najbardziej popularną formą jest mycie okien za pomocą płynu do szyb z alkoholem oraz jednorazowych ręczników papierowych. Niektórzy dodatkowo używają tzw. ściągacz z gumową końcówka, dzięki której zbiera się resztki wody z powierzchni szyby. Ściągacze takie po drugiej stronie maja gąbke. Zabrudzeniem okien zależy od umiejscowienia, warunkow atmosferycznych oraz tego czy mieszkamy w małej miejscowości czy dużej aglomeracji.
W przypadku tego drugiego pył i zanieczyszczenia osadzaja się dużo bardziej. Częstym sposobem usuwania twardych zabrudzeń na oknach jest używanie zwykłej gąbki kuchennej z płynem do szyb. Niestety większość osób używa tej twardszej części, a to niestety grozi powstawaniem rys.

Płyn do okien

Płyn do szyb najlepiej działa kiedy w jego składzie znajduje się alkohol. Niektórzy używają octu, który też dobrze się sprawdza. Oczywiście w drugim przypadku trzeba liczyć się że specyficznym zapachem. Są osoby, które polecają kwasek cytrynowy lub po prostu sok z cytryny. Owszem, będzie czysto tylko po jakimś czasie na szybach mogą pojawić się plamy, których już nie wywabimy. Dobrym pomysłem jest zmieszanie płynu do okien z płynem do mycia naczyń, który ma właściwości zmiekczajace i zmniejsza ryzyko powstawania rys.

Wiec może myjka do okien?

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń wspomagających mycie okien w mechaniczny sposób. Coraz bardziej popularne są małe myjki ciśnieniowe. Jak działają? Większość dostępnych myjek do szyb działa na zasadzie wymienionego wyżej ściągacza. Jezeli ktoś uważa, że obejdzie się bez płynu do szyb i papierowego ręcznika, może się delikatnie rozczarować. Myjki do okien mają nieduże akumulatory, które pozwalają na pracę ok. 30 minut pracy na jednym ładowaniu. Składają się z rączki, pojemnika na wodę i gumowej końcówki. Działa to na zasadzie delikatnego zasysania nadmiaru wody. Takie urządzenie można dostać już za kwotę 300-400 złotych. Oczywiście są bardziej profesjonalne urządzenia, ale to już wydatek od 1500 zł. Jeżeli jednak zależy nam na czystych oknach w domu to pierwsza myjka w zupełności nam wystarczy. Musimy jednak liczyć się z tym, że okna i tak trzeba umyć ręcznie a myjka zbierze tylko wodę.

Co więc wybrać?

Myjki mechaniczne niewątpliwie maja swoje zalety:

  1. Usuwają nadmiar wody.
  2. Są wygodne, poprzez zbiorniczek na wodę lub płyn.
  3. Działają na zasadzie akumulatora, nie
    potrzeba kabla.
  4. Zmniejszają nadużywanie papierowych
    ręczników.
  5. Oszczędzają czas na dozych powierzchniach.

Jednakże czy nie lepszym rozwiązaniem byłby wspomniany na początku ściągacz? Kosztuje on kilkanaście złotych. Po umyciu okna zbiera on wodę z powierzchni szyby do sucha. Wystarczy ręcznikiem dosuszyc okolice rogów
i ram. Płyn w jednym i drugim przypadku będzie potrzebny. O ile mechaniczna myjki do okien sprawdzą się w miejscu, gdzie powierzchnię szyb i ilości okien są duże, to w przypadku kilku domowych okien najlepszym i najbardziej oszczędnym dla czasu i portfela będzie zestaw: płyn, ściągacz do szyb oraz ręczniki.

Dodaj komentarz