Minęły bezpowrotnie czasy, gdy człowiek mył się raz na miesiąc. Obecnie bardzo łatwo o dostęp do bieżącej wody i dlatego nie mamy problemów z tym, aby być czystym. Wśród ludzi znajdziemy zarówno zwolenników wanny, jak i prysznica.

Jednak dla tych, którzy wolą leżeć niż stać istotne będzie przy zakupie to ile litrów ma wanna. Dlaczego? Ponieważ od tego zależy nasz komfort podczas kąpieli, ale także jest druga ważna kwestia, a mianowicie rachunki za wodę! Niestety zwykle mając wannę, będziemy więcej płacić niż gdybyśmy korzystali z prysznica.

Jakie mamy rodzaje wanien i ile wody do nich się mieści? Ten teks odpowiada na te pytania.

Różne pojemności

Każda wanna będzie się różniła od drugiej nie tylko wykonaniem, rozmiarami, ale także pojemnością. Trudno powiedzieć ile średnio wanna pomieści wody, ponieważ każda jest inna. Jednak możemy wyróżnić, pewne podziały wanien według litrażu. Rozróżniamy wanny:

  1. Poniżej 100 litrów
  2. Od 100 do 199 litrów
  3. Od 200 do 299 litrów
  4. Od 300 do 399 litrów
  5. Od 400 do 499 litrów
  6. Powyżej 500 litrów

Ile wody średnio mieści wanna?

Tutaj wszystko zależy od danego modelu. Tak jak wyżej podano, woda w naszej wannie jest zależna od jej rozmiarów. Możemy mieć wannę 100 litrową, którą napełnimy do połowy wodą i będziemy mieli tylko 50 litrów, a inna osoba będzie miała wannę 500 litrową – napełni ją do połowy i będzie miała 250 litrów.

Najłatwiej jest po prostu sprawdzić dokumentację naszej wanny, bo tam powinno być określone, jaką ma ona pojemność, a jeśli by tego nie było, to z łatwością możemy zmierzyć wymiary naszej wanny i dzięki temu obliczyć jej pojemność. Nie jest to jakaś skomplikowana czynność i każdemu powinna się ona udać.

Czy warto korzystać z wanny?

Przez to, że woda bardziej zużywana jest podczas kąpieli w wannie, niż gdy bierzemy prysznic – będziemy płacili większe rachunki. Jednak czy jest to wystarczający argument za tym, aby przestać kąpać się w wannie? Dla niektórych oszczędności będą najważniejsze i takie osoby albo zmienią wannę na taką o mniejszym litrażu lub będą lały do niej mniej wody podczas kąpieli, albo zainwestują w prysznic i zrezygnują z wylegiwania się w wannie.

Jednak jakie inne zalety ma wanna? Ma ich całkiem sporo. Najważniejszą z nich jest ta, iż po ciężkim dniu pracy o wiele więcej relaksu dostarczy nam wanna niż prysznic. Możliwość położenia się w gorącej wodzie jest bezcenna. Możemy zapalić sobie aromatyczne świeczki bądź wlać do wody jakieś płyny do kąpieli, które bardzo przyjemnie pachną. Taki relaks jest niedostępny dla użytkowników prysznica.

Kolejną zaletą wanny jest to, że nie musimy jej wyrzucać, aby korzystać z prysznica! Wręcz przeciwnie. Wystarczy, że zakupimy odpowiednią końcówkę prysznicową i dzięki temu będziemy mogli zażywać szybkiej kąpieli pod prysznicem, a jednocześnie nie utracimy szansy na długie i relaksujące wylegiwanie się w wannie.

Może właśnie to jest doskonały pomysł na to, aby mniej płacić za rachunki. Korzystanie zarówno z prysznica, jak i wanny sprawi, że będziemy z pewnością musieli mniej płacić za wodę niż w przypadku, gdybyśmy korzystali tylko i wyłącznie z wanny.

Ile litrów ma wanna?

Bardzo prosto można odpowiedzieć na to pytanie: tyle ile kupiliśmy! Każda wanna w sklepie powinna być opisana, ile ma pojemności. Jednak gdy kupiliśmy wannę dawno i nie pamiętamy, ile litrów się w niej mieści, to możemy to sprawdzić na dwa sposoby.

  1. Mierzymy rozmiary wanny i obliczamy jej pojemność.
  2. Wlewamy do niej wodę np. w 5 litrowych wiadrach.

Dodaj komentarz