Sezon urlopowy, czyli jak nakazuje tradycja, remonty, poprawki i wykończenia. Sklepy budowlane odnotowują wzrost ilości klientów. Wiadomo, farba położona latem jakoś tak lepiej się trzyma ściany. Rzadko kiedy całość prac koncentruję się na samym malowaniu, dochodzą inne prace domowe. W rezultacie malowanie przeciąga się na więcej niż jeden dzień, a my musimy jakoś zabezpieczyć nasze pędzle malarskie.

W trakcie malowania nie ma konieczności czyszczenia pędzli, jeśli malujemy dzień po dniu. Wystarczające jest przechowywanie pędzli w pojemniku z wodą. Przed wznowieniem malowania wystarczy je przetarcie papierowym ręcznikiem w celu osuszenia. Inną metodą jest owinięcie pędzli szczelnie i ciasno folią, uniemożliwiając dostęp powietrza do włosia. Tak zabezpieczone pędzle malarskie nadają się do natychmiastowego użytku nawet po dwóch dniach.

Farba farbie nierówna

Zasadniczo farby dzielimy na wodne i rozpuszczalnikowe wraz z podkategoriami:

Farby na bazie wody

  • Lateksowe
  • Winylowe
  • Akrylowe

Farby na bazie rozpuszczalnika

  • Alkidowe (ftalowe)
  • Silikonowe

Farby wodne są łatwe w użyciu i zdecydowanie szybciej schną. Podczas schnięcia nie wydzielają szkodliwych ani intensywnych substancji lotnych. Na ogół używa się ich do malowania wewnętrznych ścian oraz powierzchni nienarażonych na intensywne użytkowania. Nowoczesne farby wodne są niepalne i odporne na zmywanie.

Farby rozpuszczalnikowe są z kolei trwalsze i odporne na czynniki atmosferyczne stąd ich zastosowanie do ścian i elementów zewnętrznych. Powierzchnie malowane farbami rozpuszczalnikowymi są twarde i gładkie, a jednocześnie elastyczne i wodoodporne.

Warto wspomnieć jeszcze dwa słowa o rozpuszczalnikach. O wodzie nie ma co się rozpisywać poza tym, co już nadmieniono. Co do rozpuszczalników to trzeba zaznaczyć, że zamiennie stosuje się określenie rozcieńczalniki, ale jest to zasadniczo to samo. Najważniejsze jest jednak, że każdy rozpuszczalnik jest toksyczny. Przechowujmy go i używajmy zawsze zgodnie z wytycznymi producenta.

Pędzle po farbie na bazie wody

Gdy malowanie dobiegnie końca, pędzle należy umyć w ciepłej wodzie z mydłem, starając się rozdzielić włosie. W miejsce mydła z powodzeniem można używać płynu do mycia naczyń. Unikajmy zbyt gorącej wody, aby farba się nie zaparzyła, jak i zbyt zimnej, czyszczenie będzie nieskuteczne. Następnie trzeba całość porządnie spłukać i strząsnąć nadmiar wody. Spiąć włosie gumką lub nitką, aby po wyschnięciu pędzle malarskie zachowały swój pierwotny kształt.

Pędzle po farbie na bazie rozpuszczalnika

Po zakończeniu malowania należy usunąć nadmiar farby gazetą lub papierowym ręcznikiem, a następnie wypłukać pędzle w rozpuszczalniku. Jeśli farba wymaga zastosowania specjalnego rozcieńczalnika, informację o tym znajdziemy na opakowaniu farby. Następną czynnością jest opłukanie pędzli w wodzie z mydłem oraz osuszenie.

Pamiętajmy, że rozpuszczalniki to silnie działające substancje. Unikajmy ich rozlania i wdychania. Powinniśmy używać gumowych rękawiczek, aby uchronić się przed podrażnieniami skóry. Osoby wrażliwe powinny stosować maski osłaniających usta i nos, ograniczające wdychanie cząsteczek rozpuszczalnika.
Po czyszczeniu nie wylewajmy roztworu do umywalki. Przelejmy go do szczelnie zamykanego słoika i odstawmy na 24 godziny. Po tym czasie możne zlać z wierzchu oczyszczony rozpuszczalnik do ponownego użytku. Dopiero wtedy pozostały osad, po całkowitym wysuszeniu można wyrzucić.

Farba zaschnięta

Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale jeśli zdarzy nam się zaschnięta farba na pędzlach, możemy je jeszcze uratować. W zależności od rodzaju farby pozostawiamy pędzle zanurzone w wodzie lub rozpuszczalniku na dobę. Pamiętajmy, aby unikać zanurzania innych części pędzli niż włosie, szczególnie w przypadku pędzli drewnianych. Następnie resztki farby usuwamy pod bieżącą wodą z mydłem. Jeśli farba nadal nie zeszła, czynność namaczania powtarzamy lub stosujemy specjalistyczne preparaty do usuwania powłok malarskich. Są one dostępne w sklepach z materiałami budowlanymi.

Dodaj komentarz