Wielu z nas marzy o przestronnym pokoju łazienkowym, w którym z powodzeniem zmieści się wanna i prysznic. Rzadko jednak, w realiach polskich M2, mamy taki komfort. Często stoimy przed decyzją, czy przeznaczyć spory kawałek niewielkiej łazienki na wannę, czy jednak wybrać kabiny prysznicowe? A może jest możliwość połączenia naszych marzeń z rzeczywistością? Poniżej kilka propozycji, jak urządzić małą łazienkę z wanną, zamieniając ją w domowe SPA.

Najważniejszy jest projekt

Przy urządzaniu małej łazienki najistotniejsze jest dobre rozplanowanie poszczególnych elementów już na początku, przy projektowaniu instalacji sanitarnej i elektrycznej. Warto wykorzystać wszystkie możliwe wnęki i zakątki. Należy pamiętać o niezbędnej przestrzeni przy toalecie i przy wyjściu z wanny. Istotne jest także przemyślane oświetlenie, wygodne punkty włączania światła oraz funkcjonalne umiejscowienie gniazdek elektrycznych.

Wanna – dostępne modele

Wanna w małej łazienke nie powinna zajmować jej znacznej części, dlatego warto wybierać modele o długości około 140 cm. W ofercie materiałów sanitarnych znajdziemy także mniejsze wanny o długości 100-120 cm, jednak komfort ich użytkowania nie jest najlepszy. Są to bardziej brodziki niż miejsca relaksu i dłuższych kąpieli. Jeśli w danym zakątku brakuje nam 2 cm, warto pomyśleć o wykuciu wnęki w zamian za komfortową kąpiel. Ponadto przy wyborze wanny należy także zwrócić uwagę na jej realną wysokość, mierzoną od dna wanny, aż do skraju jej krawędzi.
Kolejną opcją, aby w stu procentach wykorzystać przestrzeń, jest zakup wanny o kształcie innym niż regularny prostokąt. Są to między innymi:

  • wanny trójkątne z ostrymi lub zaokrąglonymi krawędziami, niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe wgłębienie – siedzisko;
  • wanna o kształcie czworoboku, o zróżnicowanej szerokości;
  • wanna o kształcie prostokąta o dwóch szerokościach.

Wybór określonej propozycji powinniśmy dopasować przede wszystkim do naszych oczekiwań i funkcjonalności, a dodatkowo – do posiadanej przetrzeni. Wanny trójkątne zajmują mniej miejsce i idealnie wpisują się w narożnik. Z kolei wanny prostokątne lub o kształcie nieregularnego prostokąta pozwalają na niewielkiej przestrzeni zapewnić sobie kąpielowy relaks.

Przydatne dodatki do łazienki

Mała łazienka z wanną w szczególności wymaga uwagi przy urządzaniu. Pierwszy istotny element to odpowiednie umieszczenie baterii. Jeśli chcemy korzystać z prysznica na stojąco – powinna być w niewielkim oddaleniu od ściany, celem zamocowania uchwytu na słuchawkę prysznicową. Ponadto mała łazienka to duże ryzyko zachlapania, a mokra podłoga oznacza zazwyczaj kłopoty. Aby ich uniknąć – warto pomyśleć o montażu parawanu. Dostępne rozwiązania pozwalają dopasować go zarówno do wanny trójkątnej, jak i prostokątnej. Składany parawan, chowany na jedną ze ścian łazienki możemy używać tylko wtedy, kiedy jest nam naprawdę potrzebny.

Inspiracje do prywatnego SPA

Urządzając małą łazienkę, warto zastosować kilka tricków, które pozwalą na optyczne powiększenie przestrzeni, wykorzystanie nieoczywistych zakątków czy schowanie rzeczy, których po prostu nie chcemy pokazywać. Jednym z nich jest zastosowanie określonego zestawienia kolorystycznego. W niewielkim pomieszczeniu powinny dominować barwy jasne, chłodne, takie jak biel, szarość, błękit. Dobre zagospodarowanie okolic wanny, to kolejny klucz do sukcesu. Zamiast obstawiać wannę kosmetykami, można wykorzystać którąś z wnęk lub zamontować ścianę meblową. Dodatkowo warto zastosować przestrzenie błyszczące na przeciwległych ścianach, np. lustra, meble wykończone na połysk, czy połyskującą ceramikę. Wbrew pozorom, zastosowanie większego zlewu w małej łazience uporządkuje ją i doda przestrzeni, dlatego nie bójmy się tego typu rozwiązań.

Dodaj komentarz