Obecnie w każdym domu jest centralne ogrzewanie, podobnie jak woda oraz kanalizacja. Niestety te wygody niosą za sobą widok niezbyt ładnych rur, które umieszczone na ścianie, nie prezentują się zbyt ładnie. Dlatego wiele osób decyduje się na zabudowanie rur, które będą ciekawie i pomysłowo schowane, zaś zabudowa może być niezwykłym rozwiązaniem, lub ozdobą. Wiele osób kombinuje, żeby rury były po prostu schowane w ścianie, jednak nie zawsze da się to zrobić, ponieważ ściany, podobnie jak domy, są różne i nie zawsze takie rozwiązanie spełni swoje zadanie. Najwięcej rur jest w łazience i tu też są największe możliwości ich zabudowania, wykonując w tym miejscu półkę czy drewniana kratkę.

Sposoby na zabudowanie rur łazienkowych

  • Płyty kartonowo gipsowe – to najprostsze i najczęściej stosowane rozwiązania, z których można robić ciekawe propozycje. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabudowa ich tak, żeby zostały tylko drzwiczki lub kratka do uzyskania dostępu do zaworów oraz liczników. Reszta obudowy może służyć jako szafka lub półka, z niebanalnym rozwiązaniem.
  • Zasłona lub roleta – to pomysł, który imituje okno lub ciekawy schowek, jednak nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Często zabiera dość sporą przestrzeń, ponieważ na obudowie nie można już nic zrobić. Ona ma tylko ładnie wyglądać.
  • Szafki – bardzo ciekawym rozwiązaniem są szafki, które rozmieszczone w różnych nawet nietypowych miejscach, w łazience nie wzbudza zainteresowania, że są nie w tym miejscu, co potrzeba. W samych szafkach nie muszą być tylko rury, ponieważ wystarczy odpowiednia wielkość szafki, żeby rura się schowała ale żeby zostało miejsce na proszki, płyty i inne elementy, niezbędne w łazience.

Czy rura łazienkowa jest trudna do zabudowania?

Wszystko zależy od tego, jaką mamy wyobraźnię i co wymyślimy. Sposobów na ciekawe wykorzystanie jest bardzo dużo, jednak należy zawsze pamiętać o jednej rzeczy. Rura musi być dostępna, szczególnie elementy z zaworami czy liczniki. To fragmenty, do których z powodu bezpieczeństwa zawsze trzeba mieć dostęp. Dlatego zamurowanie rury w ścianie czy całkowite zaklejenie jej płytą kartonowo gipsową nie wchodzi w grę. W takim przypadku w razie potrzeby trzeba byłoby rozwalać fragment ściany, żeby dostać się do zaworu, lub w ogóle ścianę, jeśli nie będziemy wiedzieli, w którym miejscu ów zawór się znajduje. Cala rura może być schowana, jednak pewne elementy muszą być dostępne, choć bez wątpienia schowane w szafkach czy za roletą, nie będą psuć wizerunku łazienki.

Sposób z płytą kartonowo-gipsową, czy jest trudny?

Taka płyta z reguły mocowana jest na specjalnym stelażu, inaczej nie zda egzaminu. W wielu miejscach można dopasować stelaż do konkretnych potrzeb, w których rury z powodzeniem znajdą swoje miejsce, a sama płyta nie będzie bardzo odstawać od ściany. Dzięki temu nie zabierze cennego w wielu łazienkach miejsca.

Czy samodzielnie można zastosować jakiś sposób na zabudowanie rur?

Każdy pomysł jest dobry, żeby sprawdzić, czy samodzielnie wykonamy zadanie. Jednak w przypadku rur z kartongipsu, zwykle jest potrzebna pomoc drugiej osoby, która może przytrzymać równo płytę lub element stelaża, żeby wszystko dobrze dokręcić. W kwestii szafek sprawa jest o tyle prostsza, że można albo zamówić gotową szafkę bez tylnej ścianki i z wyciętymi od góry i od dołu otworami na przechodzące rury, albo zrobić to samodzielnie. Oczywiście bez odpowiednich narzędzi i skrupulatnego wyliczenia nie zrobimy ładnej i sensownej obudowy, ponieważ będziemy niszczyć wiele rzeczy, żeby dopasować tak jak trzeba. Dlatego należy się przygotować do takiej zabudowy między innymi w miarkę, ołówek oraz odpowiednie narzędzia do wycinania. Właściwe wykonanie zabudowy to nie tylko solidne schowanie rur i poprawieni wyglądu łazienki, ale także zbudowanie dodatkowych schowków na rozmaite sprzęty czy preparaty, których w łazience nie brakuje.

Dodaj komentarz