Coraz częściej właściciele ogrodów decydują się na zainstalowanie fontanny. Szum wody i widok tryskającego strumienia, dla wielu jest niezwykle atrakcyjne. Dlatego w sieci coraz częściej pojawiają się porady, jak samodzielnie wykonać fontannę. Nie musi ona być typowa, że wytryska woda w górę. Może po prostu tworzyć mini wodospad. Wszystko zależy od tego, jaką mamy wizję przyszłego urządzenia i jakie posiadamy możliwości, by je wykonać. Istnieją obecnie różne możliwości, by taką dekorację ogrodową uzyskać, dlatego warto przeanalizować wszystkie opcje.

Jak stać się włąscicielem fontanny ogrodowej?

  • Zakupić . W sklepach coraz częściej pojawiają się rozmaite fontanny ogrodowe, które wystarczy kupić, podłączyć do wody i prądu i można cieszyć się pięknym widokiem w ogrodzie. Tego rodzaju urządzenia zwykle znajdziemy w sklepach ogrodniczych, Często jednak tego typu produkty są w sklepach internetowych, w których będzie nie jedna fontanna ogrodowa, lecz kilkadziesiąt typów, zgodnych z oczekiwaniami poszczególnych osób.
  • Zrobić samodzielnie. W tym przypadku należy się przygotować na rozmaite komplikacje i problemy, ponieważ samodzielne jej zrobienie nie należy do najłatwiejszych. Możemy oczywiście zrobić ją byle jak, żeby tylko woda spływała lub tryskała, jednak, żeby faktycznie pięknie się prezentowała, należy dopracować rozmaite szczegóły.

Jak zrobić fontannę ogrodową?

Minimalne do jej wykonania potrzebujemy:

  • Podwodna pompa do tego celu.
  • Zasilanie pompy.
  • Wybrana obudowa.
  • Odpowiednie narzędzia.

Pompa podwodna jest obowiązkowa, jeśli woda ma tryskać. Musi być umieszczona w zbiorniku z wodą. Zasilanie prądem jest bardzo istotne, ponieważ to wprawia wodę w ruch. Obudową może być żeliwna wanienka, wypełniona kamykami, stara umywalka czy wiaderko. Wszystko zależy od tego, co mamy pod ręką. Ma ona za zadanie przykryć pompę i utworzyć ciekawy wygląd, z którego będzie tryskać woda.

Prosta fontanna ogrodowa

Najprostsza i najtańsza fontanna ogrodowa, to sporych rozmiarów kamień, z przewierconym środkiem. Można to zrobić samodzielnie, choć nie będzie to proste, lub zakupić gotową obudowę. Pod kamieniem przygotowujemy zbiornik z pompą i wodą. Wprowadzamy przewód na wodę do środka, uruchamiamy pompę i gotowe. Może to być kilka kamieni w sposób fantazyjny ułożonych, z których, lub spomiędzy których będzie tryskać woda. Tak naprawdę możliwości na utworzenie odpowiedniej fontanny jest bardzo dużo. Wszystko zależy od możliwości oraz pomysłowości ludzi. Jedną z prostszych fontann, jest utworzenie tzw. wodospadu. Wykorzystuje się do tego skalniak, na którym pomiędzy kamieniami ułożony jest sprzęt do uruchomienia fontanny. Odpowiednie ułożenie urządzenia sprawi, że woda nie będzie tryskać, tylko spływać kaskadą.

Ile kosztuje najprostsza fontanna?

Niezbędne urządzenia takie jak pompa i zasilanie, muszą być zakupione. Nie da się ich zastąpić przypadkowymi urządzeniami. To z obudową możemy kombinować. Koszt pompy i zasilania waha się od 600 zł do 1200 zł, w zależności od mocy. Niezbędny także jest zbiornik z pokrywą. Jego koszt waha się od 500 do 1200 zł. Do tego należy doliczyć to, co wybierzemy na obudowę, nawet jeśli będą to tanie elementy. Możemy bowiem zrobić ze skalniaka lub wanienki wypełnionej kamieniami, jednak czasem owe kamienie trzeba zakupić. To są jednak już niewielkie koszty. Czasami warto się zastanowić, czy nie opłaca się bardziej zakupić gotową. Często jednak ludzie wolą zrobić sami, ponieważ takiej, jaką sobie wymyślili, nie ma w sprzedaży.

Czy warto mieć fontannę?

Wszystko zależy od oczekiwań ludzi. Warto jednak wziąć pod uwagę, że fontanna ciągnie energię elektryczną, ponieważ pompa wprowadzająca wodę w ruch, tak jest zasilana. Dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, zanim zdecydujemy , czy zafundujemy sobie fontannę, która jednak generuje jakieś koszty, czy wymyślimy w zamian za to inną dekorację do domu.

Dodaj komentarz