Małe robaczki, które z wyglądu przypominają ryby i dzięki temu także zawdzięczają swoją nazwę. Najczęściej spotkamy je w łazience i w kuchni. Lubią ciemne, wilgotne miejsca. Nie są jakieś straszne, nie potrafią odgryźć człowiekowi nogi, gdy śpi, ale za to są bardzo nieestetyczne. Wielu ludzi widząc takiego potworka w łazience, będzie uciekała z tego miejsca, gdyż rybiki łazienkowe nie wyglądają na ładne i miłe, a raczej są odpychające.

Z racji tego, że owady nie żywią się ludźmi i w żaden sposób nie zagrażają człowiekowi, możemy obok nich normalnie żyć. Nawet nie przenoszą chorób! Jednak dla większości z nas dokarmianie i zaprzyjaźnianie się z rybikami nie wchodzi w grę. I to nie tylko dlatego, że trudno się z nimi porozumieć…

Zatem czy są jakieś metody na to, by się ich pozbyć? Tak, jest ich nawet kilka! Jak zwalczyć rybiki łazienkowe skutecznie i bezpiecznie?

Rozpoznanie

Najpierw musimy wiedzieć, czy dany organizm jest rybikiem. Łatwo to sprawdzić. Rybiki łazienkowe wyglądają jak małe rybki z nóżkami, czółkami i trzema szczecinkami na końcu odwłoku. Jest pokryty srebrzystą łuseczką.

Czym żywi się rybik?

Owad jest nazywany rybikiem cukrowym. Jest tak bynajmniej nie bez powodu, gdyż rybik żywi się właśnie głównie cukrem. Jednak nie tylko on wchodzi w skład jego bogatej diety. Rybik lubi także resztki ze stołu, kleje organiczne, martwe owady oraz papier, gdyż mają zdolność trawienia celulozy.

Jednak gdy nie ma co jeść, rybik potrafi przetrwać bez pokarmu około 6 miesięcy. Także głodem się go nie wykończy, bo przez ten czas prędzej sami byśmy zwariowali z tymi stworzonkami. One zwykle i tak by sobie coś znalazły do przekąszenia.

Sposoby jak zwalczyć rybiki łazienkowe

1. Pułapka na rybiki.

Najbardziej skuteczną metodą, aby zwalczyć te przyjemniaczki to zrobienie pułapki. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć duży prosty słoik i okleić go czymś, co będzie miało chropowatą powierzchnię umożliwiającą rybikom wejście do środka. Doskonała do tego celu będzie jakakolwiek taśma, którą stworzymy odpowiednie wejście tym owadom. Taśma malarska będzie bardzo dobra do tego celu.

Następnie musimy jakoś zwabić rybiki do środka. Dlatego należy umieścić trochę cukru do środka słoika. Wystarczy ¼ łyżki. Jak ta pułapka działa? Rybiki zwabione cukrem i dzięki chropowatej zewnętrznej powierzchni słoika potrafią wejść po pokarm do środka. Jednak nie potrafią z niego wyjść, gdyż wewnątrz słoik jest śliski.

Słoik należy umieścić w miejscu, gdzie znajduję się najwięcej rybików. Po nocy można zobaczyć czy coś zostało złapane i później można się ich pozbyć albo wypuszczając je na wolność z dala od naszego domostwa, albo… zalać je wrzątkiem.

2. Wietrzenie łazienki

Należy po każdej kąpieli usuwać nadmiar wilgoci z łazienki, gdyż rybiki czują się w takich warunkach doskonale. Dlatego należy wietrzyć łazienkę jak najczęściej by ją sprawnie osuszyć.

3. Lawenda

Nasz przyjaciel podczas walki z tymi owadami. Możemy zawiesić w łazience woreczki z lawendą, które będą miały na celu odstraszać rybiki. One nie przepadają za jej ostrym zapachem.

4. Sok z cytryny

Kolejna dobra metoda na nieproszonych gości. Sok z cytryny działa podobnie jak lawenda przez to, że posiada ostry zapach. Dobrze jest przetrzeć nią ceramikę czy płytki łazienkowe i w taki sposób utrudnić rybikom życie.

5. Pranie i ubrania bez rybików

Aby rybiki nie zalegał się w ubraniach, należy nie wrzucać do pojemnika na pranie ubrań wilgotnych. Z pewnością przyciągnie to hordy tych stworzeń! Jednak gdy już zalęgły się one w ubraniach, to zwykle pranie ze zwykłymi środkami chemicznymi pozwoli się nam (a raczej naszym ubraniom) uwolnić od nich!

Dodaj komentarz