Każdy, kto ma ogród, zwykle stara się go tak ogrodzić, żeby nikt tam nie wchodził, ewentualnie, by nie uciekły stamtąd zwierzęta. Dlatego w sklepach można znaleźć różnorodne płoty, poczynając od sztachet, a kończąc na zwykłej siatce. W zależności od potrzeb każdy może sobie wybrać dokładnie takie ogrodzenie, jakie mu najbardziej pasuje. W obecnym czasie bardzo popularne są siatki lub panele ogrodzeniowe. Które z nich są lepsze? Wiele zależy od tego, czego oczekujemy od takiego otoczenia terenu i ile ma kosztować. Ogrodzenie nawet niewielkiego kawałka terenu to koszt kilku tysięcy złotych, jednak nie jest to wydatek na chwilę, lecz na lata. Dlatego warto się zainteresować solidnym płotem, który da nam komfort otoczonego bezpiecznego ogrodu, a także będzie ciekawy i funkcjonalny.

Panele ogrodzeniowe

To płot wykonany z drutów stalowych, zgrzanych ze sobą. Tego typu płoty wykorzystywane są nie tylko na prywatnych posesjach, lecz także w ogrodzeniach przemysłowych. Są bardzo wytrzymałe i lepiej się prezentują niż siatka, ponieważ są bardziej stabilne.

Panele ogrodzeniowe – wady i zalety.

Zalety

 • Są wytrzymałe. Nie zmieniają swojego wyglądu nawet pod ciężkim śniegiem czy przy dużej wichurze. Bez problemu przetrwają lata, bez ubytku na wyglądzie.
 • Ciekawe – w przeciwieństwie do siatki, prezentują się o wiele bardziej elegancko. Można dobrać ich różne kolory, jednak nawet zwykle srebrne, będą się ładnie prezentować. Porównywane są do ogrodzeń kutych, pod względem wyglądu, jednak są od nich o wiele tańsze.
 • Kupuje się je na sztuki. Bez problemu można wyliczyć, ile paneli trzeba zakupić, żeby ogrodzić całą posesję lub jej wybrany kawałek.
 • Łatwe w montażu. W przeciwieństwie do siatki nie trzeba ich naciągać, żeby się dobrze trzymały, ponieważ każdy panel ogrodzeniowy montowany jest oddzielnie, co z pewnością bardzo ułatwia montaż.

Wady

W przypadku paneli z cienkiego drutu, nie będą one zbyt wytrzymałe. Dlatego należy kupować tylko takie, które są wykonane solidnie z dobrych materiałów.

Siatka ogrodzeniowa

To bardzo popularny i od lat stosowany sposób ogradzania posesji. Siatki ogrodzeniowe zwykle kupuje się w zwojach i trzeba dokładnie wyliczyć, ile jej będzie potrzebne, gdyż brakujący kawałek będzie bardzo ciężko idealnie dobrać. Do montażu potrzebne są wyspecjalizowane osoby, gdyż siatka ogrodzeniowa tylko wtedy będzie się trzymała, jeśli będzie solidnie naciągnięta, a nie jest to łatwe.

Wady i zalety siatki ogrodzeniowej

Zalety

 • Jest najtańszym rodzajem ogrodzenia.
 • Powlekane PCV są dość wytrzymałe, choć bez porównania z panelami. Oczywiście nawet powleczone PCV nie będą piękne całe wieki, dlatego co jakiś czas potrzebuj poprawienia wyglądu.
 • Doskonale wkomponowują się w otoczenie. Co prawda nie są bardzo eleganckie, jedna tak samo ciekawie będą się prezentowały przy ogrodzonym podwórku, jak i tylko przy butli gazowej czy wybiegu dla psa.
  Wady
 • Ochrona przed korozją niestety nie trwa długo. Jest to produkt dość podatny na zniszczenia.
 • Podatność na zmiany kształtu. Bardzo silny wiatr czy ciężki śnieg, po pewnym czasie zmienią kształt siatki, przez co trzeba ja co jakiś czas poprawiać.
 • Trudne w montażu Siatka musi być solidnie naciągnięta i przymocowana do słupków. Nawet dwie osoby nie naciągną jej zbyt mocno, dlatego potrzeba do montażu dodatkowych sprzętów.
 • Do zamontowana solidnie ogrodzenia, trzeba wyliczyć bardzo dokładnie, ile siatki będzie potrzebne. Gdy bowiem zabraknie, ciężko będzie dopasować kolejny kawałek, tak, by nie było za bardzo widać, że w tym miejscu było dokładane.

Wybór, czy najlepsze ogrodzenie to będzie siatka, czy panel ogrodzeniowy, zależy od finansów, ilości terenu do ogrodzenia, a także tego, czego oczekujemy od płotu. Czy ma być tani i w miarę fajnie wyglądający, czy wygląd jest zdecydowanie ważniejszy.

Dodaj komentarz