Obecnie na Ziemi przebiegają gwałtowne zmiany, które nieodwracalnie modyfikują nasz klimat. Coraz bardziej palącą potrzebą staje się posiadanie i użytkowanie urządzeń klimatyzacyjnych, które do tej pory były nam znane wyłącznie z wakacji w ciepłych krajach. Z pomocą przyszły nam najbardziej nowoczesne technologie. Teraz korzystanie z klimatyzatorów przenośnych to nie tylko luksus, ale realna potrzeba posiadania ich, zwłaszcza w przypadku, gdy osobami zamieszkującymi dom lub mieszkanie są małe dzieci, osoby starsze lub chore. Są niezbędne także w innych przypadkach, na przykład w hotelach i miejscach pracy. Klimatyzatory wydatnie przyczyniają się do podniesienia wydajności pracy, a w hotelach zachęcają turystów do korzystania z dobrze wyposażonej bazy noclegowej.

Ceny klimatyzatorów przenośnych

W zależności od jakości oraz parametrów klimatyzatora, zakres cenowy jest bardzo szeroki. Na stronach popularnych sieci AGD cena waha się 120 zł aż do zawrotnej ceny 3500 zł.

Opinie o klimatyzatorach przenośnych

Do zakupu zdecydowanie zachęca to, że nie wymagają one skomplikowanego montażu, co idzie w parze z ich mobilnością. Dodatkowo kompaktowe wymiary powodują, że zajmują mało miejsca. Większość modeli posiada kółka, które umożliwiają ich przesuwanie przy użyciu niewielkiej siły. Również w przypadku, gdy elewacja budynku nie pozwala na montaż klimatyzatora typu split, dobrą opcją jest klimatyzator przenośny. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę hałas, ale także opinie innych użytkowników. Na rynku dostępne są modele cichsze, jak i te głośniejsze, ale ich poziom głośności mieści się w zakresie 40-65 dB.

Odgrywa to niebagatelną rolę, gdy chcemy korzystać z urządzenia w nocy, lub gdy posiadamy małe dzieci, które są wrażliwe na hałas. Klimatyzatory przenośne działają na różnych zasadach – jedne posiadają nieekologiczny czynnik chłodzący (R410A i R407C), a z kolei inne wykorzystują zjawisko ewaporacji wody z powierzchni nasączonej tkaniny. Jednakże mają one tylko zastosowanie w pomieszczeniach o małym metrażu i cechują się zdecydowanie niższą wydajnością. Niestety powodują także zawilgocenie powietrza w pomieszczeniu. Wymaga to kontrolowania wilgotności powietrza oraz wietrzenia, co może być dość uciążliwe. Poza podstawową funkcją, jaką jest chłodzenie, klimatyzatory posiadają również możliwość wentylowania, grzania oraz osuszania powietrza. Wyposażone są w szeroki wachlarz programów pozwalających na wysoce zindywidualizowane korzystanie z nich.

Warto wspomnieć, że dostępne są również nowocześniejsze klimatyzatory przenośne, które mogą być sterowane za pomocą pilota lub nawet smartfona.
Ważnym parametrem branym pod uwagę przez konsumentów przy zakupie jest efektywność energetyczna, sklasyfikowana w kategoriach od A do G. Urządzenia klasy A są szczególnie energooszczędne, zwłaszcza A+++. Niestety, są one również najdroższe.

Biorąc pod uwagę zalety i wady w porównaniu do systemów wentylacyjnych należy rozważyć zakup takiego urządzenia. Zalety to:

  • cicha praca – bo przecież tylko ona pozwala cieszyć się w pełni klimatyzacją
  • efektywność energetyczna
  • sprawny system odzysku ciepła
  • uzyskiwana temperatura

Klimatyzatory mają następujące wady:

  • bez regularnej konserwacji rozwijają się zarazki
  • bez dokładnej regulacji może nastąpić tak zwany szok zimny
  • w zależności od czasu pracy i wydajności, powoduje wysokie koszty energii

Niezaprzeczalną wadą jest to, że modele z wężem wydechowym wymagają jej instalacji na zewnątrz. Najczęściej przez szczelinę w uchylonym oknie. Prowadzi to do stałego napływu ciepłego powietrza do pomieszczenia, co znacznie wpływa na efekt chłodzenia. Ponadto wąż również emituje ciepło i nie wygląda zbyt estetycznie.

Dodaj komentarz