Gdy upał staje się coraz bardziej dokuczliwy, a nasz wentylator nie radzi sobie z chłodzeniem pomieszczenia, to może oznaczać odpowiedni czas na zakup i montaż klimatyzacji. Warto przy tym pamiętać, że na nasze samopoczucie ma wpływ kilka czynników, wśród których wymienia się temperaturę powietrza, prędkość powietrza, poziom wilgotności, ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz poziom zanieczyszczenia powietrza.

Rynek obecnie oferuje wiele modeli klimatyzatorów przenośnych, ale i stacjonarnych. Jednak największą popularnością cieszą się klimatyzatory stacjonarne, a dokładniej klimatyzatory split. Zbudowane są one z wewnętrznej jednostki, która instalowana jest w pomieszczeniu w opcji sufitowej, ściennej, kanałowej, kasetonowej bądź stojącej. Dodatkowo zbudowane są z jednostki zewnętrznej, która z kolei montowana jest, jak sama nazwa wskazuje – na zewnątrz budynku. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora split zawiera skraplacz, sprężarkę oraz zawór rozprężny. Praktyczny i wygodny jest także system multisplit, dzięki któremu istnieje możliwość klimatyzowania wielu pomieszczeń.

Moc klimatyzatora odpowiadająca naszym potrzebom

Klimatyzatory stacjonarne obecne na rynku posiadają charakteryzują się różnymi poziomami mocy. Przez co ich wybór stanowi nie lada wyzwanie dla kupującego. Moc klimatyzatora można obliczyć, zakładając, że nasze zapotrzebowanie na chłód osiąga poziom od 80 do 150 W/m². Oznacza to zatem, iż klimatyzator o mocy od 2do 2,5 kW może efektywnie schłodzić pomieszczenie o wielkości od 15 do 30 m², zaś klimatyzator o mocy 7 kW jest wystarczający by ochłodzić ok. 60-80 m² pomieszczenia.

Wybierając odpowiedni dla potrzeb klimatyzator, należy wziąć pod uwagę:

  • izolację ścian chłodzonych pomieszczeń,
  • stopień zacienienia i ekspozycję na słońce pomieszczenia,
  • lokalizację pomieszczeń chłodzonych w budynku tj. poddasze, piętro, parter,
  • ilość, wielkość oraz rozmieszczenie okien w pomieszczeniu,
  • ilość ciepła uzyskiwanego od osób, które przebywają w tych pomieszczeniach,
  • ilość ciepła uzyskiwanego w wyniku działania urządzeń mechanicznych i elektrycznych.

Klimatyzatory split – zalety

Wśród największych zalet wynikających z zastosowania klimatyzatorów split są względy funkcjonalne oraz względy dekoracyjne. Umieszczenie mechanizmu klimatyzacji znajduje się poza zasięgiem słuchu oraz wzroku osób, które przebywają w budynku. Ponad to system jest cichy, w wyniku oddzielenia przez dach lub ścianę zewnętrzną pracującej sprężarki od ochładzanego pomieszczenia. Jednakże, już urządzenie pracujące wewnątrz budynku może być słyszalne i może powodować lekkie rozproszenie uwagi u osób, które wymagają bezwzględnej ciszy do tego by się skupić. W zależności od trybu, w jakim pracuje urządzenie, jego głośność osiąga poziom 28-65 dB(A).

W zależności od tego jakie potrzeby wynikają z przeznaczenia konkretnego pomieszczenia, wylot powietrza umieścić można w miejscu najbardziej odpowiednim dla użytkownika. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zastosowanie jednostki wewnętrznej, która jest przenośna oraz jest połączona z jednostką zewnętrzną przechodzącym przez ścianę elastycznym przewodem, to możliwe jest także połączenie zalet, które wynikają z cichego funkcjonowania całego systemu split oraz z mobilności przenośnego urządzenia.

Kolejną zaletą klimatyzatorów typu split jest zamaskowanie wszystkich elementów systemu, poza końcową kratką. Oznacza to, że obecność klimatyzatora nie powoduje zajęcia miejsca w pomieszczeniu przez urządzenie przenośne oraz widoczności przewodu sieciowego, który doprowadza energię elektryczną do systemu.

Urządzenia o charakterze przenośnym posiadają określony poziom mocy, która może nie wystarczyć by ochłodzić wymaganą wielkość pomieszczenia. System multisplit i monosplit, w przeciwieństwie do urządzeń przenośnych, posiada większą efektywność, która ograniczona jest wyłącznie maksymalną mocą zakupionego klimatyzatora.

Poszczególne modele klimatyzatorów stacjonarnych typu split mogą być również wyposażone w funkcję odpowiadającą za kontrolę zużycia energii dającą ponad 50% wzrost wydajności z takiego urządzenia. Co więcej, funkcje samoczyszczenia, mierzenia poziomu temperatury w pomieszczeniu, jonizatora czy szerokiego kąta nawiewu również są w standardzie klimatyzatorów.

Dodaj komentarz