Każdy posiadacz ogrodu wie doskonale, że między innymi musi dbać o trawę, którą regularnie trzeba kosić. By ogród wyglądał dobrze, ciągle koszona trawa staje się pięknym i delikatnym trawnikiem, po którym nawet dzieci mogą chodzić boso. Problem doboru i kupna kosiarki do trawy skupia się na tym, że jazdy ma inne oczekiwania. Jeden będzie miał równiutki i mały trawnik, inny co prawda mały, ale przekopany przez krety czy psy, przez co jest bardzo nierówny, a jeszcze inny będzie miał 50 arów samej trawy, którą jednak trzeba co jakiś czas kosić. W sklepach są rozmaite kosiarki do trawy, jednak pomiędzy nimi są tylko dwa wybory. Kosiarka elektryczna lub spalinowa.

Jaka kosiarka do trawy najlepsza?

Ile osób, tyle opinii, jednak wiele zależy, jaka dla użytkownika będzie wygoda. Z pewnością dla kogoś, kto nie widzi problemu, żeby ciągle zaopatrywać sprzęt w paliwo, spalinowa będzie dobrym rozwiązaniem. Dla osoby, która woli użytkować elektryczne urządzenia, kosiarki elektryczne będą lepszym wyjściem.

Wady i zalety kosiarki elektrycznej

Zalety

 • Jak na kosiarkę, jest o wiele cichsza, niż spalinowa.
 • Daje dużo więcej możliwości manewrowych niż spalinowa, ponieważ z reguły jest zdecydowanie mniejsza i lżejsza.
 • Licząc wykorzystane paliwo do uruchomienia, jest zdecydowanie tańsza niż spalinowa.
 • Jako produkt elektryczny, nie wytwarza spalin.

Wady

 • Na dużych lub nierównych trawnikach może być uciążliwa, ponieważ nie ma aż takiej mocy jak spalinowa.
 • Potrzebuje przedłużacza, by dotrzeć do każdego zakątka ogrodu.

Kosiarnka spalinowa – wady i zalety

Zalety

 • Niebywale wielka moc. Bez problemu skosi bardzo duży teren oraz nierówności, włącznie z kretowinami.
 • Nie ma obaw, że przy słabej uwadze, przetniemy kabel, co grozi śmiercią. W tej kwestii jest bezpieczna.
 • Nie ma znaczenia, jakiej wysokości jest trawa. Poradzi sobie nawet z największą.
 • Bez problemów dotrze do każdego zakątka ogrodu.

Wady

 • Kosiarnka spalinowa jest droga w zakupie. Jej najtańsza wersja to koszt około 1500 zł.
 • Droga w eksploatacji. Wciąż trzeba mieć w zapasie paliwo, żeby w razie potrzeby dola i dokończyć koszenie.
 • Bardzo głośna.
 • Wydziela nieprzyjemne spaliny.
 • Jest duża i nieporęczna.

Dla kogo kosiarki elektryczne a dla kogo kosiarki spalinowe?

Dobra kosiarka do trawy nie jest wcale taka prosta do wybrania, ponieważ każda z nich ma wady i zalety i niejako się komponują. Jedna jest mocniejsza, ale mniej poręczna, druga tańsza w eksploatacji, jednak też mniej skosi. Jak zatem zdecydować czy w naszym ogrodzie elektryczna będzie lepsza niż kosiarka spalinowa? Z pewnością należy dobrze się zastanowić, czego od niej oczekujemy. Mały lub średni jednak bez żadnych dodatkowych nierówności trawnik, doskonale skosi kosiarka elektryczna. Kosiarki spalinowe zaś z pewnością dobrze i równiutko wykoszą duży obszar, jednak nie będziemy w stanie takim sprzętem manewrować tak, jak elektryczną.

Dobór dobrej kosiarki

Nie jest to takie proste, gdyż każda z nich ma swoje zalety. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy nie chcemy plątać się z kablami, lub nie jesteśmy pewni, że w większej trawie nie przetniemy kabla, warto zainteresować się spalinową. Obecnie w sprzedaży istnieją także akumulatorowe, które łączą wygodę braku kabla, jednak nie potrzebują paliwa. One jednak także mają ogromne ograniczenia, gdyż skoszą bardzo mały obszar i to w niewielką trawą.

Niezdecydowani powinni sięgnąć po poradę w miejscu, w którym ową kosiarkę kupują. Z pewnością specjaliści dopasują odpowiedni produkt do możliwości finansowych oraz potrzeb klienta. Jeśli ktoś ma spore problemy z doborem, warto sięgnąć po pomoc do fachowców, którzy chętnie i szczegółowo wyjaśnią wszystko i dobiorą właściwą kosiarkę.

Dodaj komentarz