Właściciele ogrodów doskonale wiedzą, że koszenie trawy jest niezbędne, żeby teren wokół domu był zadbany i ładny. Dlatego w sklepach aż roi się od urządzeń, którymi można zadbać o odpowiedni wygląd trawnika. Jaki jednak sprzęt wybrać, żeby faktycznie łatwo było wszystko obkosić? Przede wszystkim wyznacznikiem jest stan ogrodu i ułożenie w nim roślinności. Dobór odpowiedniego urządzenia jest bardzo istotny, ponieważ z reguły zakup ma służyć przez lata. W dodatku przez rok będziemy obsługiwać sprzęt regularnie, bo trawa rośnie ciągle. Dlatego należy się zastanowić i przeanalizować, co będzie najlepsze do naszych finansów i terenu do koszenia.

Wybieramy kosiarkę

  • Kosiarka tradycyjna – sprawdzi się w średniej wielkości ogrodzie, w którym nie ma roślin utrudniających dokładne wykoszenie. To znaczy, że jeśli mamy drzewka, ale bliziutko przy nich nie trzeba kosić, ponieważ jest tam wysypane np. korą, wówczas zwykła kosiarka elektryczna czy spalinowa, doskonale się sprawdzi. Tego typu ogrody ma ogromna ilość ludzi, dlatego są to najczęściej zakupywane urządzenia. W sprzedaży istnieją kosiarki elektryczne i spalinowe. Mają swoje wady i zalety, jednak są na tyle proste w obsłudze i tanie w zakupieniu, że spokojnie może sobie na nie pozwolić nawet przeciętnie sytuowana osoba.
  • Podkaszarki – to sprzęt, którym można uzupełnić koszenie, szczególnie w bardzo trudnych miejscach. Jeśli w ogrodzie mamy krzewy owocowe, przy których także trzeba wykosić, wówczas podkaszarka doskonale się sprawdzi. Dzięki niej brzegi ścieżek, placyk wokół drzewek czy kwiatów rosnących w trawie, spokojnie można wykosić, bez uszkodzenia czy zgniecenia rośliny, czego nie umożliwia tradycyjna kosiarka.
  • Kosiarka traktorek – idealny sprzęt do wykoszenia kilkunastu czy kilkudziesięciu arów działki. Jest to urządzenie przeznaczone do koszenia sporych połaci ziemi. Tak dużej działki nie damy rady wykosić przy pomocy zwykłej kosiarki, a podkaszarka by nas zwyczajnie wykończyła. Dlatego do takich dużych kawałków ziemi idealnie nadaje się właśnie kosiarka traktorek. Warto też pamiętać, że tego rodzaju kosiarka zwykle ma też możliwość odśnieżania, oczywiście pod warunkiem, że dany model ma taką opcję. Dzięki temu w jednym urządzeniu możemy mieć pomoc i latem i zimą.
  • Kosiarki samojezdne – urządzenie idealne dla kogoś, kto ma niewielką działkę ale nie za bardzo ma czas na regularne koszenie. Ten ciekawy robot jest w stanie na jednej pracy skosić 500 m kw trawy, czyli niewielka działka będzie doskonała do takiego urządzenia. Ma to jednak swoje minusy, ponieważ przy większym placu nie będzie to już takie łatwe. Minusem jest także dość spora cena owego sprzętu, ponieważ kosiarka samojezdna to koszt kilku tysięcy zł, w zależności od modelu.

Jaki sprzęt wybrać?

Bez wątpienia zależy to od rodzaju i stanu terenu do koszenia. Jeśli jest duży i rzadko się kosi, kosiarka traktorek będzie najlepsza, gdyż tylko ona da rade sporemu terenowi do wykoszenia, o bujnej i często dużej trawie. Zwykły często kilkuarowy teren, z powodzeniem wykosi kosiarka tradycyjna. Do małych działek będzie doskonale nadawał się robot czyli kosiarki samojezdne lub tradycyjne, zaś do wykończenia i podkoszenia tego, czego kosiarka nie dała rady zrobić, doskonale będzą się nadawały podkaszarki. Wszystko jeszcze zależy od stanu finansów danej osoby, ponieważ traktorki oraz roboty nie nalezą do najtańszych, więc czasami nawet przy sporej działce, ludzie decydują sienna kosiarkę spalinową, gdyż będzie tańsza niż traktorek.

Dobór kosiarki jest bardzo ważny, ponieważ jest to spory zakup i powinien się sprawdzić w warunkach terenu, którym dysponujemy. Dlatego czasem dobrze jest wydać troszkę więcej, żeby dać sobie rade z nadmiarem trawy, niż męczyć się godzinami, bo mamy tylko podkaszarkę lub słabą kosiarkę elektryczną.

Dodaj komentarz