Dom to miejsce, do którego wracamy po ciężkim dniu pracy. To w nim odpoczywamy oraz przyjmujemy gości. Dla lepszego komfortu oraz samopoczucia trzeba o to miejsce zadbać poprzez regularne sprzątanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na podłogę i dywany, gdyż są najbardziej narażone na zanieczyszczenia i zniszczenia. W celu odpowiedniej ochrony przed zabrudzeniami należy używać nie tylko akcesoriów typu odkurzacze czy mopy, ale również środków chemicznych tj.:

Ładna podłoga to czysta podłoga.

Podłogi stanowią wizytówkę każdego domu. To jak się prezentują i jak długo będą nam „służyć”, zależy w dużej mierze od nas. Codzienna pielęgnacja pozwoli zachować ich wygląd oraz funkcjonalność. Jednakże sposób konserwacji zależy w dużej mierze od rodzaju podłogi. Do najczęściej spotykanych, należą:

  • podłogi drewniane;
  • panele laminowane;
  • podłogi ceramiczne;
  • podłogi z tworzywa sztucznego.

Podłogi drewniane to nie tylko efektowny wygląd, ale przede wszystkim trwałość. Do najczęściej stosowanych wyróżnia się: parkiet, mozaikę, lite deski oraz panele drewniane. Jednakże, aby zachowały swoje walory, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Większość z nich (oprócz paneli drewnianych) należy poddać okresowemu cyklinowaniu i lakierowaniu, olejowaniu lub woskowaniu, które nadadzą deskom świeży wygląd i połysk, uzupełnią ubytki oraz zabezpieczą przed czynnikami zewnętrznymi. Ze względu na to, iż podłogi drewniane są podatne na zarysowania, należy je codziennie zmiatać lub odkurzać z piasku i kurzu. Najbardziej odpowiednie do tego są końcówki z miękkim i naturalnym włosiem. Do mycia tego typu podług nie należy używać zbyt dużej ilości wody, a detergent powinien być dostosowany do podłóg drewnianych.

Panele laminowane należą do najczęściej wybieranych podłóg. Wynika to z faktu, iż wyglądem przypominają te z drewna, a nie są drogie i łatwo je zamontować. Panele są podatne na zarysowania oraz przy zbyt dużej wilgoci- na zniekształcenia. Przy pielęgnacji paneli należy używać miękkiego włosia oraz niewielkiej ilości wody z domieszką płynu do mycia podłóg dla paneli.

Podłogi ceramiczne, czyli popularne kafelki, w przeciwieństwie do podług drewnianych i paneli, są łatwiejsze w utrzymaniu. Brud schodzi łatwo i dlatego najczęściej stosowane są w kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Aby wyczyścić kafelki, należy je zamieść lub odkurzyć, a następnie przemyć wodą z wybranym płynem do mycia podłóg. Najbardziej kłopotliwe są fugi. Do ich czyszczenia możemy użyć szczoteczki z miękkim włosiem.

Często się jeszcze spotyka podłogi z tworzywa sztucznego tj. wykładziny winylowe, linoleum oraz wykładziny elastyczne. Ten rodzaj podłóg ma szereg plusów. Są to produkty niedrogie, łatwe do ułożenia, przyjazne alergikom oraz łatwe do codziennej pielęgnacji (wystarczy odkurzyć lub zamieść, następnie przemyć wodą z dodatkiem płynu do podłóg).
Ze względu na bogate wzornictwo i podobieństwo do droższych odpowiedników, nie są już traktowane jako tandeta.

Dywan w domu

W dobie pięknych podłóg wydawałby się nam, że dywany odeszły do lamusa. Było tak, ale bogate wzornictwo oraz jakość wykonania pozwoliło im wrócić do łask. Odpowiednio dobrany dywan nie tylko nada pomieszczeniu charakteru, ale również zabezpieczy naszą podłogę przed zniszczeniem. Kiedy decydujemy się na dywan i chcemy, aby posłużył nam jak najdłużej, to musimy o niego dbać. Regularne odkurzanie to podstawa, aby dywan zachował należyty stan i kolor. Oprócz odkurzania należy co jakiś czas dywan wyprać. Pomocne w tym celu są środki do czyszczenia dywanów, od szamponów do odplamiaczy włącznie.

O poziomie naszego życia decydujemy sami. Dbając o to, co posiadamy dookoła, możemy zatroszczyć się o nasz komfort i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz