To, co łączy ludzi to zamiłowanie do pięknych rzeczy. Dlatego nie tylko siebie czy elementy wokół domu ale też sam dom, często jest dekorowany na różne sposoby. Do niedawna tylko specjaliści mogli wykonać rozmaite ozdoby domu czy mieszkania, ponieważ było to bardzo trudne. Dziś nie ma już większych problemów z wykonaniem takiej pracy, ponieważ coraz więcej styropianowych elementów dekoracyjnych, można zamówić lub kupić gotowe w sklepie. Już nie musimy tworzyć zdobień na ścianę czy sufit z gipsu, mozolnie tworząc rozmaite mozaiki, ponieważ wystarczy zakupić dekoracyjny element i przykleić go w wybranym miejscu, by utworzyć piękną ozdobę domu.

Jak wygląda sztukateria domowa?

Rozróżniamy rodzaje ozdób:

  • Sztukateria elewacyjna – To elementy dekoracyjne, przeznaczone na zewnętrzną część domu. Będą to rozmaite zdobienia umieszczone wokół drzwi oraz okien. To rozmaite zdobienia, powodujące, iż dom prezentuje się pięknie. Oczywiście bez sensu jest zdobić dom, właściwie pilnie wymagający remontu, ponieważ same ozdoby nie będą się ładnie prezentować, jednak w przypadku domu zadbanego, to doskonałe uzupełnienie ciekawej i ładnej elewacji.
  • Styropian ozdobny wewnętrzny – W tej grupie znajdziemy ogromna ilość rozmaitych zdobień styropianowych, które możemy wykorzystać na ścianę czy sufit. Jeszcze do niedawna, by mieć dekoracyjny sufit, trzeba było zamówić specjalistę, który fachowo wykona zdobienia z gipsu, które były dość kosztowne. Rzeźbienie i zdobienie gipsowe nie tylko wymagało ręcznych rąk ale też odpowiedniej ilości czasu i precyzji, by było naprawdę piękne. Obecnie styropian daje wiele możliwości zdobień, dzięki czemu możemy ale nie musimy robić ich z gipsu. Do niedawna styropianowe ozdoby to były wyłącznie proste kasetony, którymi oklejało się sufit. Dziś także można to zrobić, ponieważ wciąż są one w sprzedaży, jeszcze piękniejsze i bardziej nowoczesne niż kiedyś. Jednak nie musimy już oklejać całego sufitu żeby był ozdobiony. Elementy styropianowe są dziś tak wykonane, że można je jako typowe rzeźbienie umieścić w wybranym miejscu na ścianie czy suficie, resztę pozostawiając tak jak było.

Jakie elementy styropianowe można wykorzystać jako dekoracyjne?

  • Elementy na sufit – znane od lat i wciąż chętnie wykorzystywane kasetony oraz pojedyncze elementy zdobień, które można łączyć w jeden wzór i tworzyć niepowtarzalne klimaty domu. Można je bez problemu zakupić w różnorodnych sklepach z artykułami budowlanymi. Jeśli potrzebujemy konkretnego wzoru, którego nigdzie nie ma, można zamówić i konkretnych producentów lub pojedynczych artystów, zajmujących się takimi produktami.
  • Zdobienia na ścianę. Dla wielu osób pięknem jest wykonanie styropianowej ozdobnej ramki wokół lustra w salonie, czy dookoła wybranego obrazu. Tego typu elementy spokojnie możemy zakupić w kawałkach, montując je i dopasowując, by każdy element był idealnie dobrany. Innym rodzajem dekoracji są rozmaite figurki umieszczane na ścianie, które często zastępują obrazy. Tego typu zdobienia wybierają osoby, nie posiadające obrazów, ponieważ zbyt wielka ilość zdobień może sprawiać mieszkania bardzo zatłoczonego i przejaskrawionego.
  • Listwy przypodłogowe – choć wiele osób dopasowuje proste pasujące do podłogi listwy, dla kogoś, kto zdobi ścianę, odpowiedni wygląd listwy będzie uzupełnieniem całej dekoracji. Dlatego w sprzedaży są nie tylko plastikowe listwy proste, uzupełniające wygląd podłogi i ściany, lecz także ozdobne, komponujące się wraz ze ścianą jako dekoracja.

Po co ludzie zdobią mieszkania?

Dla jednej osoby ładne mieszkanie będzie surowe w stylu loftowym, gdzie nawet ściany są z surowych lecz zadbanych cegieł, dla innego piękny pokój musi mieć zdobienia. Po co zdobimy mieszkanie? Żeby się w nim dobrze czuć, żeby pasowało do naszego gustu i byśmy cieszyli się jego wyglądem. Każdy ma inna wizję piękna i każdy dąży do tego, by otoczenie mu się podobało, Ponieważ jednak nie zmienimy świata, gdyż jest jaki jest, możemy i zwykle chcemy zmieniać nasze najbliższe otoczenie, takie jak mieszkanie.

Dodaj komentarz