Każdy kto choć raz robił remont w domu, wie doskonale jak ważne jest dopasowanie odpowiednich elementów, by wszystko do siebie pasowało. Szczególnie istotne jest zakończenie sufitu oraz podłogi, by prezentowały się świetnie. Sufit można ozdobnie pomalować i zakończyć stosownym odcięciem od koloru ściany, jednak podłoga musi posiadać właściwie dobrane listwy przypodłogowe.

Czym są listwy przypodłogowe?

To specjalne plastikowe lub drewniane listwy, montowane przy ścianie, nachodzące na kawałek ściany oraz podłogi. Odpowiednio dopasowane i zamontowane powodują, że podłoga wygląda bardzo elegancko. Można je dopasować kolorystycznie pod względem ściany lub podłogi. Wiele osób decyduje się na dopasowanie brzegów do kolorystyki podłogi jednak nie wszyscy. Zdarza się, że ktoś chce mieć listwy podłogowe w kolorze ścian. W zdecydowanej większości są to elementy plastikowe, choć w sprzedaży można znaleźć także drewniane.

Do jakich podłóg stosuje się listwy przypodłogowe?

Nie do każdej można je zastosować, ponieważ podłogi wyłożonej płytkami nie zakańcza się listwami, lecz kawałkami płytek, ułożonymi na ścianę, by w taki sposób tworzyły efektowną całość.

  • Panele – to najczęściej stosowane podłogi, na które stosuje się listwy. Ponieważ panele nie są idealnie dopasowane do ścian, z reguły zostawiają nieładne szczeliny w przy ścianie. Dlatego listwy podłogowe są w tej kwestii bardzo zalecane, gdyż dzięki nim jest ona zakończona. Same panele stworzą klimat niedokończonego remontu, jakby czegoś brakowało.
  • Wykładzina PCV – to element, który układa się wszędzie tam, gdzie nie można położyć paneli. Zalecane jest w miejscach, w których podłoga jest trochę nierówna, przez co nie będą się trzymały panele. Nie każdego stać na terakotę, zaś wykładzina PCV jest szczelna, przez co można ja położyć w kuchni oraz łazience, a dodatkowo nie potrzebuje specjalistycznych prac by ją w każdym miejscu ułożyć. Na nierównej powierzchni lub starych ruchomych deskach nie położymy paneli, zaś owa wykładzina zdecydowanie poprawia wygląd podłogi. Zakończona zaś listwami, będzie nie tylko łatwa do położenia i mycia, ale też odpowiednio ładnie się prezentuje. Z reguły cenowo wykładzina będzie bardzo zbliżona do ceny paneli, jednak jej plusem jest to, iż na absolutnie każdej podłodze można ją położyć, by zasłonić nieładne elementy podłogi, żeby ciekawie wyglądała i była bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Wielkim plusem jest też fakt, iż właściwie wykładzinę może położyć każdy. Nie potrzeba do tego wielkiej wiedzy.

Jak się montuje listwy podłogowe?

Do takiej pracy będzie potrzebne:

  • Listwy
  • Zakończenia
  • Kołki
  • Młotek
  • Wiertarka

Należy w sklepie dopasować listwy do koloru podłogi lub ścian. Dobrze prezentująca się podłoga będzie miała listwy o identycznym lub bardzo zbliżonym kolorze. Do owych listew trzeba dobrać elementy łączące kawałki listwy, ponieważ w zagięciach oraz na łączeniach kawałków listwy, są bardzo przydatne, by podłoga była bardzo ładna. Z listew zdejmujemy jeden element maskujący kołki. W odpowiednim miejscu ułożone listwy muszą być przewiercone, żeby włożyć i wbić w nie kolek. Dopiero potem wkręcana jest śrubka. Kiedy już listwa jest przymocowana, nakładamy łączenie, by można było płynnie przejść w następny element kolejnej listwy. Na przykręcone listwy nakładamy z powrotem osłonkę na śrubki, by je zamaskować.

Odpowiednie zamontowanie listew nie jest na tyle trudne, żeby wzywać fachowca, jednak dla kogoś, kto nigdy wiertarki w ręku nie miał, nie będzie to też łatwe. Prosta instrukcja, których obecnie w sieci jest dość dużo, pewnością ułatwi zadanie. Chyba, że zlecamy wykonanie podłogi specjaliście, wówczas on sam będzie wiedział, że podłoga potrzebuje zakończenia i dopasuje odpowiednie kolorystycznie listwy. Warto jednak mieć na uwadze, że układając wykładzinę PCV samodzielnie, z powodzeniem możemy podłogę zakończyć dopasowanymi listwami.

Dodaj komentarz