Jak miło jest mieszkać w domu, w którym ładnie pachnie! Kwiatowy, cytrusowy, lasu, morza- tego rodzaju zapachy oferuje nam szereg firm. Prześcigają się w pogoni za klientem, tworząc coraz to nowsze zapachy oraz ciekawsze sposoby ich aplikowania. Dokonując wyboru, zastanawiamy się, który aromat wybrać, który będzie trwały. A czy zastanawialiśmy się, czy jest dla nas i naszych bliskich bezpieczny oraz jaki mają wpływ na nasze zwierzęta? Przekonajmy się.

Odświeżacz powietrza i jego rodzaje

Odświeżacze powietrza mają na celu zniwelowanie przykrych zapachów oraz nadanie pomieszczeniom świeżego i przyjemnego aromatu. W sklepach natykamy się na odświeżacze w różnych postaciach. Do najczęściej spotykanych należą te w aerozolu, w żelu, w świecy, te rozpylane za pomocą specjalnej wtyczki, kadzidełka i inne. Bogactwo ofert pozwala nam je dobrać według naszego gustu oraz wygody. Można je spotkać w każdym domu, w różnych formach.

Odświeżacze powietrza. Bezpieczne czy nie?

Choć każdy z nas ma swoje ulubione odświeżacze, to nie zdajemy sobie sprawy, co tak naprawdę wdychamy. Dokonując zakupu, najczęściej zwracamy uwagę na estetykę opakowania, zapach i cenę. Warto się zastanowić nad tym, jakie związki chemiczne zawierają i jak wpływają na nasze zdrowie. Wśród najbardziej szkodliwych dla zdrowia i najczęściej stosowanych substancji wyróżnia się:

  • Benzen– kiedyś popularny rozpuszczalnik, jednakże ze względu na szkodliwość został wycofany. W odświeżaczach powietrza używany jest dość często. Długotrwałe wdychanie może doprowadzić do ostrych zatruć, powodować bóle głowy, senność oraz niewydolność układu oddechowego.
  • Formaldehyd– czyli inaczej aldehyd mrówkowy. Stosowany jest jako konserwant i środek odkażający w przemyśle kosmetycznym i chemicznym. W wielu krajach jest substancją zakazaną, gdyż negatywnie wpływa między innymi na wątrobę, układ oddechowy, układ nerwowy i odpornościowy.
  • 1,4-dichlorobenzen– jest pochodną benzenu. Często używany jest też w dezodorantach oraz jako środek dezynfekujący. Związek ten może powodować choroby płuc i górnych dróg oddechowych.
  • Toluen– jest związkiem toksycznym, który może powodować choroby nerek i wątroby. Jest on szkodliwy również dla układu nerwowego, krwionośnego, rozrodczego oraz oddechowego.
  • Limonen– substancja ta używana jest głównie w przemyśle chemicznym, elektronicznym czy nawet spożywczym. Najczęściej stosowany jako dodatek smakowy i zapachowy. Jest czynnikiem drażniącym skórę zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Wszystkie te substancje łączy jedno, mogą być przyczyną wielu poważnych chorób tj. astma czy nowotwory.

Rozpylając aerozol bądź zapalając zapachową świecę, cieszymy się miłą wonią i klimatem. Nie zdajemy sobie sprawy, jak zatruwamy siebie, naszą rodzinę oraz nasze zwierzaki. Pozorna świeżość może być przyczyną problemów rozwojowych naszych dzieci. Ze względu na negatywny wpływ na układ nerwowy, mogą one mieć problemy z nauką i koncentracją.

Sztuczne odświeżacze powietrza szkodliwie działają na płodność, gdyż zaburzają gospodarkę hormonalną. Źle wpływają również na płód, dlatego zaleca się, aby kobiety w ciąży unikały kontaktu z tego typu asortymentem. Nienaturalne aromaty niekorzystnie wpływają też na naszych czteronożnych domowników. Podobnie jak u człowieka, również są narażone na choroby układu oddechowego, płuc oraz podrażnienia oczu i skóry. Należy dodać, że długotrwałe wdychanie intensywnych zapachów często skutkuje gorszym samopoczuciem, bólami głowy oraz nudnościami.

Odpowiadając na pytanie, czy kupione w drogeriach odświeżacze są bezpieczne: nie, nie są.

Alternatywy dla odświeżaczy powietrza

Aby sprawić, że nasz dom będzie świeży i pachnący, warto sięgnąć po naturalne składniki, tj. ziarenka kawy, owoce czy kwiaty. W dobie Internetu istnieje szereg sprawdzonych przepisów na odświeżacze bez niebezpiecznych substancji. Zamiast się truć, sięgnijmy po zdrowe i ekologiczne metody.

Dodaj komentarz