W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej się mówi o tym, że remont istniejącego budynku jest bardzo kosztowny, wiele osób zastanawia się, czy nie będzie taniej postawić własnego domu, zamiast bawić się w remonty. Mówi się, że koszty remontów są droższe niż budowa, a z pewnością remont jest bardziej problemowy, jeśli nie wiemy, co jest w ścianach, w jakim one są stanie itd. Czy jednak koszt zbudowania nowego domu faktycznie będzie lepszy? Wiele zależy od tego, z czego ma być dom, w jakiej technologii budowany i przede wszystkim jak duży.

Co jest potrzebne do budowania nowego domu?

  • Działka – bez niej nie powstanie dom. W zależności od lokalizacji, będzie ona droższa lub tańsza. W niewielkich miejscowościach, podobnie jak na obrzeżach miast, cena będzie sporo niższa za metr kwadratowy niż bliżej centrum, w dużym mieście.
  • Stan surowy domu – postawienie domu w stanie surowym, to najniższy koszt budowy, ponieważ jest to postawienie murów i zadaszenie, według ustalonego wcześniej projektu. Niestety na nim się nie kończy budowa, ponieważ są to wyłącznie mury bez żadnych mediów.
  • Wykończenie domu – to najdroższa i najbardziej uciążliwa praca. To właśnie wykończenia domu są najbardziej kosztowne. Nie jest prawdą, że wystarczy postawić mury a resztę jakoś się zrobi. Dopiero wtedy zaczynają się schody, ponieważ wtedy wchodzą fachowcy, tworzący wodę, kanalizację, elektryczność, ogrzewanie, oraz wiele innych elementów, niezbędnych do życia.

Czego potrzebuje budowa małego domu, lub dużego?

Przede wszystkim potrzebny jest projekt, bez którego nikt nie wyda zgody na zbudowanie nawet lepianki. Na podstawie projektu, wyznaczane są odpowiednie zgody poszczególnych urzędów, by wszystkie pieczątki i zezwolenia można było uzyskać. Bez tego nie zbudujemy domu. Dopiero jak wszystko już mamy, można zacząć budowę, kupując materiały na nowy dom.

Jak wygląda budowa małego domu w kosztach?

W zależności od tego, w jakim regionie się buduje, ceny będą się kształtowały różnie, jednak są do siebie w dużej mierze zbliżone. Stan surowy otwarty kształtuje się od 150 do około 400 000 zł, w zależności od regionu. W górach, nad morzem lub w centralnej Polsce, gdzie ceny są najwyższe, będą to koszty największe z możliwych W mniejszych miejscowościach mogą to być ceny w granicach 150 -200 tys zł. Większość z tej kwoty to cena materiałów, część to robocizna, ponieważ nawet budowlaniec, nie zrobi sam wszystkiego, dlatego trzeba kierować się pomocą fachowców.

Ile kosztuje budowa domu, a ile remont?

Z pewnością remont będzie o wiele tańszy, ponieważ same mury już są, tylko trzeba je poprawić i zrobić remont w środku, czyli inaczej mówiąc, zrobić wykończeniówkę w środku. Jeśli budowa domu w stanie surowym wyjdzie w kwocie 300 -400 tys, to za taką kwotę dom wyremontowany będzie zrobiony idealnie, zaś zbudowany będzie stanie surowym. Dlatego warto się zastanowić, czy na pewno budowa wszystkiego od nowa będzie bardziej korzystna. Wiele osób decyduje się właśnie na to, żeby kupić istniejący dom i go wyremontować, dlatego, że, ile by nie liczyć, wychodzi zdecydowanie taniej.

A może jednak postawić dom taniej?

Dobrym pomysłem jest postawieni domu w stylu skandynawskim. To dom szkieletowy, który powstaje w bardzo szybkim czasie. Takie domy z reguły już w kwocie 200 -250 tys są właściwie do zamieszkania, jednak mają one też wady. Tego rodzaju dom nie postoi tyle, co murowany. Producent zwykle daje gwarancję 20 lat, zaś później należałoby go zburzyć i postawić kolejny. Jest to dobre rozwiązanie, jednak nie dla każdego, gdyż nie będzie on trwały, a zbudować go po to, żeby w połowie życia stawiać nowy, mija się z celem.

Dodaj komentarz