Każdy człowiek chce mieć własny dom lub przynajmniej mieszkanie. Wiele zależy od planów oraz możliwości finansowych. Dlatego jeden zakupi mieszkanie, inny dom do remontu a jeszcze inny zdecyduje się na budowę własnego domu. Jak opcja jest najlepsza? Wiele zależy od możliwości finansowych osoby kupującej dom oraz od czasu w jakim dany dom ma być do dyspozycji właściciela. Wiele osób decyduje się na względnie tani dom do remontu, ponieważ wystarczy go stopniowo poprawiać, żeby był dobry do zamieszkania. Pytanie, ile trwa budowa domu, jest dośc ogólne, ponieważ oprócz kosztów, czekają nas jeszcze rozmaite koszty biurokracji, żeby w ogóle móc postawić dom.

Jak długo trwa budowa domu?

Wiele zależy od tego, jaki sposób wybierzemy, by powstało nasze wymarzone lokum. W obecnym czasie budowanie domu odbywa się na dwa sposoby:

  • Technika szkieletowa – to ostatnimi czasy dość powszechna praktyka, dzięki której wymarzony dom stanie bardzo szybko. To domy, budowane ze specjalnych płyt, z których stawia się dom. Tego rodzaju budynek powstaje w ciągu kilku miesięcy najdalej, włącznie z podłączeniem wszystkich mediów. Nie buduje się po kolei muru, tylko montuje szkielet domu i do niego przykręca się gotowe już ściany. Dom w takiej technice jest szybki do zbudowania, dość ciepły, ponieważ to mury najbardziej ziębią lokal, zaś drewniane ściany sprawiają że jest łatwiejszy do ogrzania i dłużej ciepło trzyma. Wadą takiego domu jest to, iż nie są one długotrwale, dlatego po 15-20 latach, trzeba go zburzyć i wybudować nowy. To znaczy, że po tych latach, nie będzie on już taki cieplutki i miły, gdyż materiał, z którego jest wykonany, nie jest aż tak trwały jak mur. Zwykle w kwocie 120-150 tys, mamy już nie tylko dom, ale też wszystkie możliwe zezwolenia na budowę takiego domu. Specjaliści zwykle biorą na siebie załatwianie spraw urzędowych.
  • Dom z cegieł lub innych trwałych materiałów. Bez wątpienia jest to bardzo długotrwały proces, ponieważ samo zbudowanie go sporo czasu trwa a jest to tylko mur, a więc tzw stan surowy czyli ściany, wylewki podłogowe i połączone media. W zależności od długości toczących się spraw urzędowych, może się okazać, iż dom zbudujemy w kilka lat i to przy sporym wysiłku. W takich przypadkach zwykle sami musimy postarać się o wszelkie pozwolenia na budowę, przez co czas postawienia domu będzie się przedłużał. Zaletą takiego domu jest fakt, iż jest to budynek trwały i po wielu latach możemy go oddać dzieciom, którzy tylko będą remontowali ów lokal.

Czy budowa domu bardziej się opłaca niż remont?

W zależności od tego, w jakim stanie jest dom do remontu i jaki chcemy postawić, można policzyć bez problemu, czy w danym momencie bardziej opłaca się budynek zburzyć czy tylko wyremontować. Dla kogoś, kto chce mieć dom solidny i nowy a poza tym ma odpowiednią ilość pieniędzy, bez wątpienia kupno działki w atrakcyjnym miejscu i zbudowanie domu od podstaw, będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli dom do remontu jest w takim stanie, iż za chwilę może się zawalić, z pewnością bardziej opłacalne będzie zburzenie go i postawienie nowego. Budynek, w którym wystarczy niewielki remont, z pewnością łatwiej będzie po prostu wyremontować, gdyż pociąga to za sobą o wiele mniejsze koszty niż budowa od podstaw. Wszystko zależy od jakości domu oraz sprawdzenia, czy dom do remontu faktycznie do tego się nadaje, czy nie jest za bardzo zniszczony. Z pewnością nowy dom będzie cieplejszy, gdyż w odpowiednich miejscach są wstawione elementy ocieplenia, zaś stary może ich nie mieć, lub mieć już dość zniszczone. Często jednak stary dom jest w doskonałym stanie, przez co wystarczy go wyremontować.

Dodaj komentarz