Za każdym razem remont wiąże się z pewnymi kosztami liczonymi w tysiącach. Jednym z trudniejszych pomieszczeń w domu jest łazienka. Koszty wiążą się nie tylko z mnogością materiałów, ale także różnorodnych pomysłów na wynik końcowy. Przed odpowiedzią na pytanie ile kosztuje remont łazienki, należy pozbyć się glazury, odnowić ściany, wyremontować podłogę i poprzyklejać płytki podłogowe. Wiąże się to ze sporą ilością pracy, a więc także i czasu. Jest to długotrwałe zadanie, za które lepiej nie brać się bez wiedzy.

Zrywanie starej terakoty lub glazury

Odbywa się to za pomocą młotka oraz stalowego przebijaka zwanego meslą. Niestety zajmuje to dużo czasu, więc zawodowcy raczej korzystają z młotowiertarki pneumatycznej posiadającą funkcję kucia. Po skuciu warstwy podłogi należy zająć się gruzem, zapakować do worków oraz wywieść na wysypisko. W przypadku trochę większej łazienki bardziej opłacić może się zamówienie wywozu w specjalizującej się w tym firmie. Możliwe jest także zamówienie ludzi do wynoszenia ciężkich worków. W zależności od miejsca zamieszkania i firmy ceny są przeróżne. W takiej dużej miejscowości jak Warszawa za podstawienie kontenera na jedną dobę płaci się od 400 do 800 zł.

Nowe ściany w łazience

Zawodowcy zwykle zaczynają od sprawdzenia krzywizny oraz nierówności. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, pierwszym etapem jest właśnie zadbanie o kąty proste, nierówności oraz aby ściana była pionowa a podłoga pozioma. Jeszcze przed tym oczywiście należy usunąć wszelkie tapety, boazerie, starą okładzinę z płytek. W celu wyrównania ścian, można wykorzystać suchy tynk, zwykły lub zaprawę. W przypadku dwóch ostatnich, aby kłaść płytki należy odczekać parę dni, przy pierwszym już na drugi dzień.

Zrobienie podłogi w łazience

Po uprzednim zerwaniu starej posadzki, wyczyszczeniu i zagruntowaniu, do wyrównaniu wykorzystuje się masę samopoziomującą. Najwspanialsze w niej jest to, że rozlewa się na całą powierzchnię i automatycznie niweluje nierówności, ale tylko, jeśli mają one do 1 centymetra. Przy większych dziurkach najlepsza jest klasyczna zaprawa podkładowa.

Koszt remontu łazienki – materiały wykończeniowe

Bez tych elementów wykonanie remontu jest niemożliwe. Ceny są przeróżne w zależności od wielkości łazienki, oraz oczekiwanych rezultatów. Najlepiej jest wykonać generalny remont łazienki, w takim przypadku przy skromnym pomyśle można wydać 10 tysięcy. Pominięcie zakupu jakiegokolwiek materiału może skutkować wstrzymaniem pracy, co nie jest mile widziane ani przez pracowników ani przez pracodawcę. Większość rzeczy można kupić do 400 zł, ale można je także nabyć za nawet kilka tysięcy. Np:

 1. Umywalka ( od 100 do 1 500 zł)
 2. Kabina prysznicowa (od 300 do 30 000)
 3. Zestaw prysznicowy (od 20 do 70 000)
 4. Rura ( 1- 2zł)
 5. Grzejnik łazienkowy (od 100 do 11 000)
 6. Zawór grzejnikowy (30 – 100)
 7. Glazura (od 20 do 200 zł za m2)

Osoby, które przygotowują się do remontu i zastanawiają się, ile średnio kosztuje remont łazienki muszą się najpierw zastanowić czego potrzebują. Zapisanie tego znacznie pomoże zmniejszyć koszty. Ci którzy decydują się na skorzystanie z usług zawodowców, powinni policzyć, ile metrów kwadratowych ma pomieszczenie. Większość cenników jest ustawianych właśnie w taki sposób, np.:

 1. Skucie glazury – między 20 a 25 zł za m2
 2. Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej – między 100 a 200 zł na jeden punkt
 3. Wiercenie otworów w glazurze od 15 do 30 zł
 4. Obudowa wanny 200 – 400 zł
 5. Podłączenie wanny ok. 100zł, a umywalki ok. 70 zł
 6. Zrobienie gniazdka, oświetlenia czy łącznika od 25 zł
 7. Montaż WC, bidetu do 200 zł.

Każda firma ma różne ceny, ale zwykle są one umieszczone na ich stronach internetowych, co znacznie ułatwia zaplanowanie wydatków.

Dodaj komentarz