Trudno wyobrazić sobie współczesne mieszkanie bez odkurzacza. Decydując się na jego zakup można wybierać wśród wielu typów. Trzeba dobrze się zastanowić jakie powinien spełniać funkcje. Obecny rynek wypełniony jest sprzętem, który nie tylko zbiera kurz czy inne zanieczyszczenia, ale może także zbierać wodę i prać wykładziny.

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące to priorytetowy nabytek w każdym domu, w którym czystość stawia się na pierwszym miejscu. Odkurzacz taki ma przeważnie dwa pojemniki.W pierwszym odseparowuje się brud od wyssanego powietrza, a w drugim jest woda wymieszana z środkiem chemicznym, który służy do czyszczenia. Odkurzanie odbywa się za pomocą specjalnie dobranego detergentu.Decydując się na zakup takiego odkurzacza trzeba zwrócić uwagę na pojemność zbiorników, moc i siłę ssania, oraz rodzaj filtrów. Ważna jest także jego wielkość i wyposażenie w dodatkowe akcesoria. Jest świetnym wyborem zwłaszcza dla alergików.

Odkurzacze piorące pozwalają na dokładne zbieranie zanieczyszczeń a równocześnie mogą prać dywany i wykładziny, a także tapicerkę. Mogą być wyposażone w filtr wodny albo czyścić za pomocą pary, która wytworzona jest pod ciśnieniem w kierunku czyszczonej powierzchni. Rozpuszcza ona zanieczyszczenia i likwiduje roztocza, a także zarodki pleśni, a potem zasysana jest z powrotem do odkurzacza.Odkurzając w ten sposób nie używa się środków chemicznych.

Odkurzacze bezprzewodowe

Odkurzacze bezprzewodowe to odkurzacze, które są bardzo praktyczne i wygodne. Największym plusem jest brak plączącego się pod nogami przewodu. Odkurzacze bezprzewodowe mają zasięg ograniczony jedynie pojemnością i żywotnością akumulatora, który jest zawsze gotowy do działania. Nie trzeba z niego wyciągać przewodu, szukać gniazdka, podłączać do niego rur itp. a w sytuacji gdy chce się szybko sprzątnąć jakąś małą przestrzeń, na przykład po rozsypaniu czegoś w kuchni, jest rozwiązaniem idealnym. Dodatkową zaleta jest brak worków, które trzeba stale wymieniać. Wyposażony jest natomiast w pojemnik, który powinno się regularnie myć.

Odkurzacze roboty

Odkurzacze roboty wyposażane są w systemy, dzięki którym możliwe staje się usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Posiadają stację dokująca, która za pomocą podczerwieni nawiguje urządzenie do miejsca, w którym ładuje się akumulator. Odkurzacze roboty często wyposażone są w dodatkowe nakładki i ściereczki,które pozwalają również na inne tryby pracy. Może służyć do sprzątania zarówno na sucho i na mokro,może ścierać kurze oraz myć podłogi. Odkurzacze te po zaprogramowaniu same poruszają się po danym terenie, po drodze sprzątając kurz i inne zabrudzenia. W przypadku rozładowania akumulatora, albo przepełnienia worka, sam dociera do stacji dokującej.

Odkurzacze pionowe

Odkurzacze pionowe są lekkie, bardzo funkcjonalne i wygodne w użyciu. Mogą być użyte również do prania tapicerki w samochodzie albo albo obić wersalek. Do najważniejszych zalet, jakie maja odkurzacze pionowe są:

  • cicha praca, dzięki której podczas odkurzania można swobodnie oglądać telewizor, albo słuchać radia
  • brak worków, a zbiornik do zbierania kurzu jest zamontowany przy rączce, albo nas szczotką do odkurzacza,
  • każdy model ma funkcję czyszczenia na mokro, dzięki temu doskonale zbiera wodę,
  • lekka konstrukcja.

Odkurzacz to sprzęt, bez którego ciężko by było utrzymać porządek. Chociaż produkowane obecnie odkurzacze charakteryzują się wysokim zaawansowaniem technologicznym, trzeba jednak o nie dbać, aby służyły nam na lata. Przede wszystkim należy unikać odkurzania zanieczyszczeń takich jak cukier puder, mąka, kakao, popiół z kominka oraz gips, ponieważ są na tyle drobne, że mogą zatkać filtr.

Dodaj komentarz