Własny ogród to marzenie wielu osób. Jednak jego utrzymanie w nienagannym stanie to konieczność właściwej pielęgnacji. Wykonywanie różnych prac w ogrodzie wymaga więc zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia ogrodowe.

W jaki sprzęt powinien wyposażyć się ogrodnik?

Narzędzia wykorzystywane do pracy w ogrodzie powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, aby mogły służyć ich użytkownikowi przez wiele lat. Producenci oferują bogatą gamę sprzętu ogrodniczego, o różnym standardzie. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę możliwości finansowe i kupić sprzęt, który ułatwi i skróci pracę. Istotna będzie także wielkość ogrodu, bo w dużej mierze to ona determinuje jaki rodzaj narzędzi będzie potrzebny. Z uwagi na ten czynnik można dokonać podziału ogrodów na:

  • małe, wymagające użycia głównie ręcznych narzędzi,
  • średnie, do których zastosowanie będzie miał sprzęt ogrodowy ręczny oraz elektryczny,
  • duże, w których użyteczne będą: narzędzia ręczne, elektryczne i spalinowe.

Narzędzia ogrodowe ręczne – jakie są potrzebne?

Wśród ręcznych narzędzi wskazanych do pracy w ogrodzie wyróżnia się:

  • szpadel i łopatę
    Są obowiązkowymi narzędziami użytecznymi do pracy w ogrodzie o wszechstronnym zastosowaniu, służącymi do kopania, przenoszenia i usuwania ziemi.
  • widły amerykańskie
    To narzędzie o płaskich i prostych zębach, dzięki któremu można spulchniać glebę, kopać czy przerzucać obumarłe rośliny.
  • konewkę lub wąż ogrodowy
    Są przedmiotami wykorzystywanymi do podlewania roślin. Konewka będzie nadawać się do małego ogrodu, a wąż do większego.
  • grabie
    Wśród odmian tych przyrządów wyróżnia się: grabie klasyczne (przypominające grzebień, które usuną pozostałości z przyciętych krzewów czy żywopłotów oraz wyrównają przekopaną ziemię), grabie do usuwania liści (kształtem przypominają wachlarz, posiadają długie, elastyczne zęby rozszerzające się na szczycie), specjalne grabie do trawników (o sztywnych, cienkich zębach umożliwiających dokładne oczyszczanie trawnika).
  • motykę
    To narzędzie zbudowane z ostrza, najczęściej stalowego, które jest osadzone na drewnianym trzonku, prostopadle do niego. Umożliwia spulchnianie ziemi i usuwanie chwastów.
  • nieduże łopatki, pazurki
    Małe łopatki posłużą do sadzenia, a pazurki do spulchniania gleby.
  • sekator ręczny
    To przyrząd o różnej wielkości służący do przycinania gałęzi. Małe sekatory poradzą sobie z przycinaniem cienkich pędów, natomiast duże i oburęczne posłużą do obcięcia grubszych gałęzi czy żywopłotu.
  • taczkę
    Do małego ogrodu gdzie przewozi się mniej rzeczy wystarczy lżejsza, plastikowa taczka. Natomiast w przypadku transportu cięższych elementów warto zainwestować w taczkę metalową.
  • siekierę
    Będzie narzędziem przydatnym dla każdego ogrodnika, który posiada w ogrodzie drzewa czy krzewy. Umożliwi pozbycie się niepotrzebnych gałęzi i porąbanie je na mniejsze elementy.
  • piłę
    W ogrodzie może się przydać kilka rodzajów tego narzędzia. Piła z łukowatym brzeszczotem (tzw. piła „lisi ogon”) obetnie pędy o grubości 40-100 mm, a piła kabłąkowa usunie grubsze gałęzie i posłuży do cięcia drewna.

Mechaniczne urządzenia do ogrodu

Nie wszystkie czynności w ogrodzie można wykonać za pomocą ręcznych narzędzi. Zwłaszcza na większym terenie warto użyć sprzętów elektrycznych czy spalinowych. Duże znaczenie w utrzymaniu pięknego ogrodu będzie miała odpowiednia kosiarka. Do trawników o małej powierzchni można zakupić kosiarkę elektryczną, zasilaną na kabel lub akumulator. Do większych ogrodów polecane są kosiarki spalinowe, zwłaszcza jeśli teren jest mocno zachwaszczony. Przyda się również podkaszarka, która dotnie trawnik tam gdzie nie może tego zrobić kosiarka. Rękawice ochronne – obowiązek każdego ogrodnika. Zakupując narzędzia ogrodnicze i planując prace w ogrodzie nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się w kilka par rękawic ogrodowych. Cieńsze, lateksowe egzemplarze mogą posłużyć do dokładniejszych prac typu pielęgnacja roślin czy sadzenie, grubsze wzmocnione PCV będą stanowić ochronę przed środkami chemicznymi, a skórzane przed urazami.

Dodaj komentarz